felsefi filmleri

felsefi filmleri etiketine ait haberler listeleniyor.

Size Hayatın Anlamını Sorgulatacak 10 Felsefi Film

14 Tem 2016
En İyi Filmler
admin

Sadece film yapmakla kalmayıp insanların bilinç altında yer edinen yönetmenler tarafından hazırlanmış  , size hayatınızın anlamını ve varlığınızı sorgulatacak 10 Felsefi Film’i sizler için derledik.

Not : Filmler IMDB puanlama sistemine göre sıralanmıştır. ( bknz : imdb nedir )

 

10. The Truman Show

 

Yeryüzünün en güzel adalarından birinde yaşayan halk özenilecek bir yaşam tarzı ile hayatlarını sürdürmektedirler.Bu adada yaşayan insanlar hergün mutlu uyanarak gün boyunca hiçbir sorun ile karşılaşmadan günü sonlandırıyorlar.Başrol oyuncumuz  Truman ‘da bu harika insanlardan biridir.

Gayet hoş bir eşe ve mükemmel bir hayata sahip olan Truman günlerden birgün öldüğünü sandığı öz babasını yolda görene kadar mutlu yaşamıştır.Babası ölmüştür ancak yolda onu gördüğüne kesinlikle emindir.Bundan sonraki hayatında birçok gizemli şeyle karşılaşan Truman bazı şeylerin yolunda gitmediğini farkeder ve yaşamış olduğu hayatın gerçek olmadığını anlar..

Filmi buradan izleyebilirsiniz : The Truman Show İzle

 

 

9. MR. Nobody  / Bay Hiçkimse

Belkide dünyanın en büyük zihin oyunları ve  psikoloji filmlerinden biridir bu film. Bay hiçkimse ; 117 yaşında olan bir adamdır. Gerçek ismi Nemo’dur ve nemo 2092 yılında yaşayan dünyada’ki son ölümlü insandır.

Nemo ağır ateşli ölümcül bir hastalığa yakalanır.Hastalık onu yataklara düşürür ve o artık ölümle pençeleşiyordur. Hastalığın şiddetlendiği bir gece Nemo geçmişten bir günü hatırlar. Bir tren istasyonunda peronda durduğunu hatırlamıştır.Karar vermek zorundadır ; Ya annesi ile beraber trenle gidecektir , yada babasıyla kalacaktır. Bu ihtimal sonsuz sayıda olasılığı oluşturacaktır , ve beraberinde birçok gezegen , yanlızca 2 ölüm ve sevilesi harika kadınlar..

Filmi buradan izleyebilirsiniz : Mr. Nobody İzle

 

 

8. Requiem for a Dream / Bir Rüya İçin Ağıt

 

Uyuşturucuya bağımlı olan bir genç. Televizyona bağımlı olan bir anne. Uyuşturucu bataklığından bir türlü çıkamayan Harry’in tek hayat amacı daha fazla uyuşturucu iken hayata dair tek bir umudu bile olmayan annesini hayata bağlayan ise sevdiği yarışma programıdır.

Ve birgün o yarışmaya hak kazanır. Ancak ortada bir problem varmıdır. Kilolu anne yarışmanın ödülü ve hayali olan kırmızı elbiseye giremeyecektir. Bu nedenle zayıflamak için haplar kullanmaya başlar. Hubert Selby’nin  harika romanından sinemaya uyarlanan trajik ve duygusal hikaye.

 

 

7. Vertigo / Ölüm Korkusu

 

Bir azılı suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan dedektif Scottie Ferguson’da, bu olayın peşinden yükseklik korkusu baş gösterir. “Vertigo” hastalığına dönüşen bu korku sebebiyle mesleğini bırakıp emekli olan dedektif, eski bir arkadaşı tarafından, ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine’ni izlemesi için kiralanır.

Scottie de kadını daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder; dahası hanımın intihara eğilimli olduğunu görür. Artık işleri yoluna dercetmek için uzaktan takip etmek yetersiz kalacak, Scottie’yi kendi korkularıyla da yüzleşeceği bir mücadelenin içerisine götürecektir.

 

6. Memento / Akıl Defteri

 

Filmin başrol oyuncusu Leonard Shelby sürekli en ucuz hostellerde barınan ve sadece nakit para yanında bulunan birisidir. Lüks bir hayat yaşayarak  kaliteli giysiler ve jaguar marka bir araç kullanmaktadır. İnsanlar onu büyük bir iş adamı olduğunu düşünüyor.Fakat o aslında hayatını karısına tecavüz ederek öldüren adamı aramaya adamıştır.

Ama Shelby’nin ona çok büyük bir problem olan bir hastalığı vardır. Milyonda bir rastlanan bir hafıza kaybı yaşıyordur. Hafızası maximum  15 dakika öncesine kadar olan olayları hatırlamaktadır. Bu nedenle sürekli kaybolur ve insanlarla tekrar tekrar tanışmak zorundadır.

 

5. Life is Beautiful / Hayat Güzeldir

 

Hikayesine ikinci dünya savaşının bir kaç yıl öncesinden başlayan Guido savaş öncesi çok güzel bir kız olan Dora’ya aşık olur.Tüm engelleri ortadan kaldırarak evlenirler ve bir çocukları olur. Tam herşey yolunda gidiyor derken bir anda savaş başlar.

Yahudi oldukları için öldürülme amacıyla toplama kampına götürülen Guido çocuğuna  savaşın ve yaşanan tüm olayların bir oyun olduğunu anlatır. Ve bu oyunun bir ödülü vardır. Eğer oğlu bu oyunu bitirirse en çok istediği oyuncak olan tankı ona alacaktır.

 

4. Fight Club / Dövüş Kulübü

 

Dövüş Klübü’nün tek kuralı vardır ; Asla Dövüş Klübü hakkında konuşma !

Hayatını sıradan insanlar gibi yaşayan Jack bir sigorta memurudur.Çok uzun bir süredir uykusuzluk hastalığına sahiptir. Ve bu hastalığını yenmek için grup etkinlikleri gibi sosyal terapilere başvurmaktadır.

Bir süre sonra bir kızla tanışır. Adı Marla’dır.Ardından Tyler Durden ile tanışır ve Tyler onu asla bilinmemesi gereken gizli Dövüş Klübüne davet edecektir.

3. Matrix

 

İki ihtimal vardır. Ya  mavi hapı seçerek Matrix’e geçiş sağlarsınız , yada kırmızı hapı seçerek yalan dünyaya dönersiniz. Karar sizindir Bay Neo !

Bir yazılımcı olan NEO bir gece bilgisayarın hacklenmesiyle tuhaf bir mesaj alır. Bu bir buluşma teklifidir. Neo vakit kaybetmeden buluşma yerine gider ve Trinity ile karşılaşır. Bu tanışma Neo’nun hayatını değiştirecek ve  Matrix’ile tanışacaktır.

Filmi buradan izleyebilirsiniz : Matrix 1 İzle

 

2. Inception / Başlangıç

 

Başlangıç . Leonardo DiCaprio’nun bu zamana kadar hazırladığı en iyi bilim kurgu filmlerinden birisi. Bu sinemada Leo usta yeteneklere sahip bir hırsızdır.Fakat onu diğer hırsızlardan ayıran bir özelliği vardır. Leo insanların en savunmasız anı olan derin uykularında bilinç altlarına girerek en değerli sırlarını çalmaktadır.

Filmi buradan izleyebilirsiniz : İnception İzle

 

1 . Interstellar / Yıldızlararası

 

Yetenekli ve bir o kadar da mükemmel bir teknik bilgiye sahip olan Cooper çiftçilik yaparak geçimini sağlamaktadır.Tek amacı 2 çocuğuna güvenli ve rahat bir hayat yaşatmaktır. Çocuklarını dikkatle koruyarak büyütürken birgün birşey farkeder.

10 yaşındaki kızı Murppy inanılmaz bir zekaya sahiptir. Geçmişinde bilimadamı olan Cooper’ın önüne birgün hiç beklemediği anda bir fırsat çıkar ve ailesi dünyanın geleceğini kurtarak bir  iş için karar vermek zorundadır.

Filmi buradan izleyebilirsiniz : Yıldızlar arası izle